top of page

Türkiye'de Psikolog Algısı

  • Ben kendimi Psikologlara düştü dedirttirmem. (Düşülecek bir konumda değiliz.)

  • Adam tam Psikologluk. (Bizlik hiçbirşey yok, sorun algınızda.)

  • Kadın/Adam Psikoloğa gidiyormuuuş ! (İyi yapıyor, tavsiye ederse sizde gidin.)

  • Bu adamın "artık" bir psikoloğa görünmesi gerekiyor. (Hepimizin birşeyleri biriktirmeden, ara ara görünmesi gerekiyor.)

  • Görüyor musunuz, sorunu her neyse bize anlatamıyor ama Psikoloğa anlatabiliyor. (Bazı şeyler özeldir, özel kalması gerekir. Saygı duyun.)

  • Kim ulan bu Psikolog, sen kendi sorunlarını çözemiyorsan o ne yapacakta çözecekmiş! (Sorunları biz değil, sağlıklı düşünmeye başlayarak kişi kendi çözer.)


Psikoloji Neyin Bilimidir ?

Psikoloji insan davranış ve tutumlarının altında yatan sebepleri araştıran, bunlara çözüm getiren ve bireyin duygusal hayatını düzene sokup yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan bir bilim dalıdır. 150 yıllık bir bilim olmasına rağmen, binlerce yıldır insanın özü ile ilgili bilinen bir çok bilgiyi bir araya getirmiş ve kuramlaştırmıştır. Peki Psikolog kimdir, nedir, ne değildir, neyi çözer, nasıl çözer ?


Psikolog, herşeyden önce bireyi "yargılamadan ve koşulsuz" kabul eden, insan davranış ve tutumlarının altında yatan sebepleri araştıran kişidir. Gizlilik, güven ve tarafsızlık ilkesi ile çalışır. Bireyin farkında olmadığı bilinçdışı (bilinçaltı) davranışlarını "bilinçli" hale getirmek için uğraşır. Bunu yaparken daha çok çocukluk dönemine odaklanır. O dönemden başlayarak edinilen, sonrasında değişmez bir gerçekmiş gibi kabul edilen inanç ve düşüncelerin kişinin hayatını nasıl olumsuz etkilediğini gözler önüne serer.


Kimler Psikoloğa Giderler ?

Sıkıntıya (bunalıma) giren. Kendini kontrol etmekte güçlük çeken. Düşüncelerini kimseye açamayan. İnsanlarla iletişim kuramayan. Hayattan ve yaşamdan keyif alamayan. Kendisini sevmeyen ve barışık olamayan. Herhangi bir konuda görüş almak isteyen. İçini tam anlamıyla dökecek birine ihtiyaç duyan her birey, toplumdaki algıya bakmaksızın rahatlıkla Psikoloğa gidebilir. Psikoloğa gidene "hasta" denilmez. "Danışan" denir. Hasta, Psikiyatri gibi Tıp Fakültesi çıkışlı ilaçlı tedavi uygulayan hekimlere giden kişilere denir. "Deli, psikopat vb." etiketlerle danışanlarımızı etiketleyen gruplar, bizim hizmetlerimizi yavaşlatmaktadır. Dolaylı yoldan da halkın refah seviyesini düşürmektedirler. Çünkü Psikoloji Bilimi bireylerin daha huzurlu ve mutlu bir hayat yaşam sürmeleri için vardır. Huzur ve refah içinde yaşayan gelişmiş ülkelerde her bireyin bir psikoloğu vardır. Bizim ülkemizde neden olmasın ?

Toplumun "deli algısı" yüzünden içinize kapanmayın. Çünkü içe dönük insanların psikolojik desteğe daha fazla ihtiyaçları vardır. Unutmayın ki bugün sizi etiketleyen toplum, sizin sorunlarınızı merak etmez. Size sorular yöneltip sizi açmaya çalışmaz. Farkına varın ve toplumsal baskı ile kendinizi eritmeyin dostlar. Bir tek hayatınız var onu iyi değerlendirin. Bugün sizin gitmediğiniz Psikoloğa, yarın ayaklarınız sizi götürecek. Fakat sizin 10 15 yılda tükettiklerinizi hiçbir Psikolog bir iki seansta size geri kazandıramaz. Bu yüzden kendinizi ertelemeyin. Atalarımızın söylediğine ekle olarak ben hep şunu söylerim. Hayatta her şeyin başı "Psikolojik" sağlık.


Sloganımız, "Çözüm yollarını tıkamaya çalışanlara inat, çözüm yolu yarat" olsun. Bunun içinde destek almak doğru bir adım olacaktır. Sevgi ve Saygılarımla...

Psk. Hasan Cemre Aslıhak
Comments


bottom of page