top of page

İSTİSMAR BİR BASLANGIÇ DEGİL, SONDUR...

İstismarı bitirmek için istismarcıları, istismarcıları bitirmek için de, nasıl istismarcı olunur anlamak lazım. Bu yazımda istirmarcıların (tecavüzcülerin) ruhsal süreçlerini iki başlık altında ele aldım.


Küçük yaşlarda yaşanan istismar kişide travmaya yol açar. Cinsel istismarda bulunan kişilerin de büyük bir bölümü çocukluğunda cinsel istismara maruz kalmış kişilerdir. Bunu birçok tecavüzcünün adli raporlarında görebilirsiniz. Yaşadıkları travma sonucu zamanla "algıda bozulmalar" görülür. Geçmişi kabulleneme, suçluluk, değersizlik, kullanılmışlık ve kirlenmişlik gibi kompleks düşünceleri de zamanla zihnin işleyişini bozar. Psikolojik olarak yıpranan kişi destek almazsa zamanla sağlıklı düşünme yetisini kaybeder ve suça meyilli bir hal alır.


Bir diğer sebep ise "cinsel bastırılmışlıktır". Bunu cinselliğin "tabu" olduğu toplumlarda suç oranının daha yüksek olmasından anlıyoruz. Cinsellik insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biriyken hayatı boyunca onu hiç tanıma fırsatı bile bulamamış insanlar vardır. Cinselliğin bahsinin bile ayıp, günah, pislik olduğu ailelerde yetişen bireyler ileride yoğun cinsel açlık çekerler. Yetişkinlikte de herşeyi cinsel obje olarak gören, seksten başka birşey düşünemeyen bu kişiler, tatmin edilmeyen cinsel dürtülerini kolay yoldan tatmin etmenin yollarını ararlar. "Güçsüz" yavruları kurban seçmeleride bu yüzdendir.

Çözümsüz müyüz ?

Her acılı olayın sabahı öfke nöbetleri geçirerek, sosyal medyadan "asmak lazım, kesmek lazım" gibi paylaşımlar yapmak yerine, toplum olarak bilinçlenmemizi sağlayacak makaleler paylaşım. Çünkü suçu bitiren, cezai yaptırımlar değil, eğitimdir. Bunu tarihsel geçmişi incelediğimizde de görüyoruz. Suçluların kalplerinin söküldüğü, hadım edildiği, mızraklara oturtulduğu yıllarda da durum farklı değildi. Çünkü istismarcılar suçu işlerken başlarına geleceklere değil, kirli amaçlarına odaklanırlar. Ağırlaştırılmış cezalar sadece halkın öfkesini tatmin edecektir. Suçu bitirecek olansa eğitimdir.

Ne Yapmalı ?
  • Çocuğunuzla cinsellik dahil her konuda paylaşımınız olsun. Edep öğretirken, cinselliğin ne olduğunu da öğretirseniz aranızdaki bağ güçlenecektir. Bu onun hayatında olup bitenleri sizinle paylaşmasına imkan verecektir.

  • İstismar, erken teşhis edilmezse, çocuğun ruhsal ölümü gerçekleşir. Bu yüzden dikkatli olun ve çocuğunuzla bol vakit geçirin.

  • Ebeveynler olarak paranoyak düşüncelerden uzak durun.

  • Çocuğunuza her elini uzatını cinsel istismarcı gözüyle görmeyin.

  • Çocuğunuzun sizin denetiminizde insanlarla iletişime girmesine izin verin. Bu onun "özgüven" gelişimi için son derece önemlidir.

  • Çocuğunuza, "İyi ve Kötü Niyetli İnsanların" ayrımını yapabilmeyi ve kendini nasıl savunması gerektiğini öğretin.

  • İstismarla ilgili en az bir seminere katılın ve çevrenizdekileri de bu konuda bilgilendirin.

  • Çocukça Derneğinin Antalya'da ki faaliyetlerini takip edin. Ben ve Psikolog arkadaşlarım istismara uğramış çocuklara ücretsiz destek vermekteyiz. Unutmayın ki bilinçli gelecek, bilinçli toplum demektir.


Psk. Hasan Cemre Aslıhak


Comments


bottom of page