top of page

EVLİLİK DENEN MESELENİN ÖZÜ

Evliliklerde yapılan en büyük hata, kişinin karşısındakini değiştirme çabasıdır. Bunu daha evlenmeden önce planlayan çiftler vardır. Sigarayı bırakır, tarzını değiştirir, biraz kilo verir, ince düşünmeyi öğrenir vs... Bunların hepsi çoğu zaman hayal ürünü diyebileceğimiz türden beklentilerdir. Unutmayın, evlilikteki mutluluğunuzu tamamen "kabullenme seviyeniz" belirleyecek.


Her insanın belli hassasiyetleri vardır. Bunlara kırmızı çizgilerimiz diyoruz. Kendini iyi tanıyan kişi bu çizgilerini iyi bilir. Dolayısıyla kiminle bir ilişki yürütüp kiminle yürütemeyeceğini de aşağı yukarı tahmin eder. Ama mesele hiçbir zaman bu tahminlerle kalmaz. Evlenmeden önce birbirlerine en kalbi duygularıyla yaklaşan çiftler, değişim beklentileri boşa çıktığında agresifleşirler. Aşk, şiddetli çatışmalar ile yerini gitgide acı ve pişmanlığa bırakır. Bu süreçte o harika insanın, hiç beklenilmeyen tavırlarıyla karşılaşılır. Çünkü her madalyonun iki yüzü vardır. Herkes belli bir noktadan sonra bencilleşir, inatlaşır ve saldırganlaşır. Bu durumların yaşanmaması için ta başından odaklanılması gereken tek şey "sevgidir". Dünya'nın en farklı iki insanı da olsanız sevgi sizi "bir" eder. Yeter ki kabullenmeyi öğrenin. Yeter ki asıl ihtiyacınız olan tek şeyin "sevgi" olduğunu unutmayın.


Antalya'da sık gördüğüm bir örneği paylaşmak istiyorum. Burada Rus kadınlarla evli olup, mutlu bir hayat süren beyefendilere sordum. Dinleri, milliyetleri, kültürleri ve dünya görüşleri çok farklı olmasına rağmen hayat nasıl sorunsuz ilerliyordu? Karşılıklı kabullenme ve anlayış yanıtını verdiler. Fakat aynı beyefendiler teyzesinin kızıyla evli olsalardı, aynı olgunluğu gösterebilecekler miydi? Malesef benzer yerlerde yetişip evlenmiş çiftler aynı kabulü birbirine gösteremiyor ve kıyafetten, yaşantıya kadar, siyasetten, ahlaki konulara kadar hemen her konuda çatışma yaşıyorlar. O Rus zaten diyerek aşılan sorunların özünde, onun "farklı bir insan" olduğunu kabul etmeniz yatar. Halbuki özünde herkes farklıdır. Unutmayın ki kardeşler bile birbirinden çok farklıyken sizin ruh ikizinizi bulmanız imkansız olacaktır. Ben onu değiştiririm mantığıyla yola çıkarsanız, üzülürsünüz. Ben söylüyorum, kıyafetini bile değiştiremezsiniz dostlar !


Sevgi'yi bulmak kolay olmuyor. İki insanın aynı anda birbirine karşı aynı hisleri beslemesi gerçekten zor tutan bir frekanstır. Onu elde ettiyseniz kaybetmeyin. Emin olun şuan milyarlarca insan sizin yerinizde olmak istiyor. Bir gülün yapraklarını koparıp dallarını bükerek güle şekil veremezsiniz. Onu olduğu haliyle sevmek ve sulamak gerekir. Evlilikte gül gibidir.

"Dikenine değil, Kokusuna odaklanın."


Sevgi ve birliktelikle geçireceğiniz bir ömür diliyorum.


Psk. Hasan Cemre Aslıhak

Evliliklerde En Çok Problem Olan Konular: Cinsel Uyumsuzluk, Kültür, Kıyafet (Tarz), Mezhep, Kilo, Kötü Alışkanlıklar, Müsriflik, İnce Düşünce, Baskıcılık

Comments


bottom of page